Uudised

Tartu Pride’il osales üle 1000 inimese

laine uudised-laine
12. juuni 2022

Täna toimus LGBT+ kogukonna ja toetajate marss Tartu Pride ning õhtuse Vikerruumi peoga lõpeb üritusi täis pride-nädal. 

Laupäevasel pride-marsil osales 1000 inimest, kes marssisid Vanemuise pargist Raekoja platsile, kus kõne pidasid Anette Mäletjärv Eesti LGBT Ühingust ja Kaisa Linn MTÜst Tartu LGBT+, Tartu abilinnapea Gea Kangilaski, LGBT+ aktivistid Hanna Kannelmäe ja Taavi Koppel, Ukrainast pärit LGBT+ aktivist Yuri Yoursky, USA saatkonna ajutine asjur Brian Roraff, Rootsi saadik Ingrid Tersman ja Suurbritannia saadikud Ross Allen.

Lisaks Eesti ja Läti LGBT+ organisatsioonidele osalesid marsil esindusrühmadena ka välisriikide diplomaadid, Nordea töötajad ja Tartu noortevolikogu ning erakondadest Sotsiaaldemokraadid, Eesti 200 ja Rohelised. 

Tartu Pride oli pühendatud Eesti LGBT+ ajaloole, sest tänavu möödub 30 aastat homoseksuaalsuse dekriminaliseerimisest iseseisvuse taastanud Eestis. Marssijad ja kõnelejad küsisidki, miks nii pika aja jooksul on riik nii vähe teinud LGBT+ inimeste heaolu tagamiseks. Marsi loosung “Kaua võib?” viitas ühiskondlike ja seadusandlike muutuste vajadusele.

Sel nädalal toimus teisigi üritusi, nagu drag-kunsti töötuba, karaokeõhtu, mitmekesiste LGBT-esinejatega kontsert ja marsijärgne piknik Toomemäel. Tallinnas toimus dragi ja burleski õhtu baaris Odeon. Lisaks kogusid korraldajad annetusi Ukraina organisatsioonile Insight, kes toetab Ukrainas LGBT+ inimesi hügieenitarvete, majutuse ja muu hädavajalikuga. 

MTÜ Tartu LGBT+ tegevjuht ja üks Tartu Pride’i korraldajatest Kaisa Linn rõõmustas suure rahvahulga üle, mis ületas korraldajate ootusi. “Emotsionaalselt on väga täitev ja hingestav näha, et sa ei ole üksinda. Et sa ei ole üksi arvamuses, et midagi peab muutuma. See annab jõudu rõhumisest hoolimata edasi minna,” lisas Linn.

Eesti LGBT Ühingu koostöö koordinaator ja ürituse korraldaja Anette Mäletjärv rõõmustas ka selle üle, et marsil osalejad ei kogenud vastuseisu. “Turvalisuse tagamine on meile väga oluline, sest meil on eri pride’ide ja meeleavalduste põhjal kogemusi ka vägivallaga. Täna läks kõik aga väga hästi. Paraku kuulsime mõne väiksema intsidendi kohta enne või pärast marssi, kuid marss ise kulges rõõmsalt ja rahulikult,” lisas Mäletjärv.

Tartu Pride’i korraldasid MTÜ Tartu LGBT+, Vikerruum ja Eesti LGBT Ühing ning toetasid USA saatkond Eestis ja Nordea.