Uudised

ÜRO Peaassamblee toimub sel nädalavahetusel Jüris

laine uudised-laine
26. aprill 2018
27.-29. aprillil toimub Jüri Gümnaasiumis keskkooli õpilastele suunatud rahvusvaheline ÜRO simulatsioon. Üritust korraldab UNESCO ühendkoolide võrgustik, mille tööd koordineerivad MTÜ Mondo ja SA Tartu Keskkonnahariduse Keskus, oma panuse on andnud ka ÜRO noored. Kolmepäevasele üritusele on tulemas õpilased Eestist, Lätist, Leedust ja Ukrainast, aga osalejate seas on ka Türgi, Armeenia ja Ecuadori esindajaid. Koos korraldajate ja õpetajatega võtab tänavu üritusest osa ligi 100 inimest.

Osalejad mängivad nädalavahetusel läbi ÜRO Peaassamblee istungi. Noored on jagunenud kolmeks kommiteeks: meedia kirjaoskus, põlisrahvaste õigused ning naiste- ja laste õigused. Noored saavad komiteede juhtidelt teada ÜRO riigid, mille seisukohti nad terve kommitee ja Peaassamblee ajal esindavad. Kogu töö toimub inglise keeles ja arendab võrdselt nii formaalset kui ka mitteformaalset väljendusoskust võõrkeeles, aga ka argumenteerimisoskusi ja teadmisi aktuaalsetest globaalsetest teemadest. 

Enne mitu päeva vältavat ÜRO matke üritust toimusid üle Eesti minisimulatsioonid, kus noored said formaalsete protseduuride ja keelekasutusega tutvuda lühikeses versioonis. Sel aastal toimusid minisimulatsioonid märtsi alguses Tallinnas, Ülenurmes ja Narvas. Aprilli alguses toimus eeltööpäev Tallinna Ülikoolis, kus noored said vabas õhkkonnas esitada küsimusi Välisministeeriumi esindajale Karmen Lausile ning pidada arutelusid Eestis elavate vahetustudengitega maailma eri paikadest.

Viimane rahvusvaheline keskkooli õpilaste ÜRO simulatsioon toimus Eestis aastal 2015 ja sellele järgnesid simulatsioonid Lätis ja Ukrainas, kus ka meie noored aitasid korraldusega ning osalesid delegaatidena. 

Üritust rahastatakse Haridus- ja Teadusministeeriumi riigieelarvelisest toetusest ning Välisministeeriumi vahenditest.

Minisimulatsioonide pildid:
https://www.flickr.com/photos/mondopildipank/albums/72157688721783200

Eeltööpäeva pildid:
https://www.flickr.com/photos/mondopildipank/sets/72157695451845375

Lisainfo:

Viktoria Rudenko

MTÜ Mondo maailmahariduse projektijuht

viktoria@mondo.org.ee, 55569444