artikkel

YFU-ga maailma avastama – kas või kodust lahkumata!

laine
Diina Tuulik 29. mai 2022
Foto:

YFU õpilasvahetuse programmi raames saabub augustis Eestisse üle 40 noore, kes soovivad veeta vahetusaasta Eestis ning pakuvad ka siinsetele noortele võimalust maailma näha. Miks olla YFU vahetuspereks, kirjutab programmijuht Diina Tuulik.

Vahetuspereks saab hakata ka oma last välismaale saatmata, oluline on pere motiveeritus vahetusaasta koos läbi teha. Augustis saabubki Eestisse üle 40 gümnaasiumiealise noore, kes annavad YFU Eesti MTÜ vahendusel Eesti peredele võimaluse saada uus pereliige ja seda lühikese etteteatamisajaga. Palju on noori Saksamaalt, aga ka Jaapanist ja Ladina-Ameerikast.

Tartus elav pereema jagab oma kogemust YFU õpilasvahetusest: „Meie peres on olnud vahetusõpilased nüüd juba neljandat aastat, valdavalt Jaapanist. Omal moel on kõik need vahetusõpilased toonud meie perre ka Jaapani kultuuri, igaüks oma moodi ja huvide järgi. Ka mina oskan päris hästi Jaapani toite teha ning hakkasin ka jaapani keelt õppima. Omal moel oli see koroona-ajal ainuke, või üks olulisemaid võimalusi, kuidas maailm saab meie juurde koju tulla ilma, et peaks ise kuskile reisima.”

Miks olla YFU vahetuspere?

  • YFU missioonist rääkimine on täna olulisem kui kunagi varem. Sõja ja sellega kaasneva ennetamine oli algne idee, miks YFU organisatsioon 1950ndatel ellu kutsuti. Tänases pingelises maailmas on vajadus mõistmise ja avatud maailmavaate järele eriliselt oluline.
  • Õpirände üks suuremaid ja õilsamaid eesmärke on aga justnimelt heade rahvusvaheliste suhete ning rahu tagamine maailmas.
  • Võimalus õppida tundma teist kultuuri, keeli, kombeid ja elulaadi.
  • Liidab pere tugevamaks – uus liige peres aitab leida rohkem ühistegevusi ning tänu suhtlusele uue inimesega võivad lähedased leida ennast veelgi lähedasemaks saamas.
  • Avab YFU maailma – YFU on oma olemuselt nagu suur perekond, kus kõik hoiavad kokku ja toetavad üksteist. Liitudes vahetusperede programmiga, luuakse uusi tutvusi ning avastatakse toredaid inimesi, kellega suhtlemine ei lõppe vahetusaastaga.
  • YFU vahetusaastal osalemine annab heateo tunde, mida oled andnud nii endale kui ka teistele.

Noored maailma avastama

YFU Eesti MTÜ kaudu on võimalik ka ise minna maailma avastama – sedakorda ikkagi kodust lahkudes ja keskkooliealisena. YFU Eesti tegevjuht Kadri Eensalu julgustab lapsevanemaid lubama oma lapsi välismaale vahetusõpilaseks juba gümnaasiumi ajal. Kadri enda tütar Renate õppis gümnaasiumi viimase klassi õpilasena Mehhikos ja tuli seal suurepäraselt toime. Kadri leiab, et õpirändeks on parim just gümnaasiumiaeg. „Tuleb lasta lapsel minna ja proovida ise hakkama saada. See on väga kirgastav ja arendav kogemus nii temale kui ka lapsevanemale. Olen kuulnud arvamust, et lõpetagu gümnaasium Eestis ära ja küll ülikooli ajal jõuab välismaal õppida. Mina aga pooldan just gümnaasiumi ajal õpirändamist – ta elab seal kohalikus peres ühe pereliikmena, ta saab rohkem aimu kohalikust kultuurist ja tavadest ning tema üle on ka järelevalve,“ sõnas ta.

Rohkem teavet selle kohta, kuidas saada enda perre YFU õpilasvahetusprogrammi raames aastaks uus liige või minna ise maailma avastama, on YFU Eesti kodulehel www.yfu.ee.