artikkel

Eesti Vegan Selts tunnustas veganlusse panustajaid

laine
Foto: Mariann Jüriorg
Eesti Vegan Selts jagab aasta alguses tänukirju neile, kes aitasid 2018. aastal aktiivselt veganlust edendada. Looma- ja keskkonnasõbralikuma ning tervema maailma loomisel on igaühe panus veganluse edendamisel hindamatu. Selts soovib tänada ja välja tuua isikuid ja organisatsioone, kes oma tegevusega meile eelmisel aastal silma jäid.

Tänukirja saavad:

Perearst Marta Velgan veganluse tutvustamise eest meditsiinivaldkonnas

2017. aastal läbi viidud uurimus „Veganite kogemused Eesti meditsiinisüsteemis“ näitas, et veganid ei taju valdavalt arstide poolt tuge ja mõistmist oma toitumisvalikule ning leiavad, et tervishoiutöötajate teadmised veganlusest on puudulikud. Eesti Vegan Seltsi jaoks on oluline, et toimuks sõbralik ja konstruktiivne koostööd arstidega ning et veganid saaksid arsti juures käies adekvaatset infot ning toetust. Perearst Marta Velgan on üks neist perearstidest, kes on meditsiinivaldkonnas jaganud tõenduspõhist infot vegantoitumise kohta ning aidanud edendada koostööd veganite ja arstide vahel.

Vegantoidukokk Markus Mekk tähelepanuväärse töö eest vegantoitlustuse edendamisel

Kui erasektoris on taimetoidu pakkumine üha levinum ning vegantoidu valik on paljudes toidukohtades üha suurem, siis avalikus sektoris on veganite toitlustusvõimalused jäänud pigem tagasihoidlikuks. Põhjus on tihti selles, et kokkadel puudub vastav väljaõpe ning oskused täisväärtuslikku vegantoitu valmistada. Vegantoidukokk Markus Mekk tutvustab Vegan kokakooliga veganlust ja õpetab vegantoidu valmistamist lisaks erasektorile ka haridusasutustes, tehes tänuväärset tööd vegantoitlustuse levitamiseks.

MTÜ Vegan väljasõit vegankogukonna kokkutoomise eest vegan väljasõidul

Öeldakse, et üks keerulisemaid asju veganluse puhul ei ole mitte oma harjumuste muutmine, vaid sotsiaalne suhtlus. Uuringud on näidanud, et ka veganlusest loobumise põhjuseks on tihti just sotsiaalne tõrjutus ja teistest erineva eluviisi tõttu ennast üksikuna tundmine. Seetõttu ongi veganluse puhul olulisel kohal kogukondlikkus ning võimalus suhelda sarnaste väärtushinnangute ja maailmavaatega inimestega. MTÜ Vegan väljasõit tõi suvel Aegviidu Puhkebaasi kokku veganid ja veganluse huvilised, et koos nautida suve viimaseid päevi, süüa head toitu ning kuulata huvitavaid loenguid.

German Leiman ja Tiiu Lausmaa uute loomaõigusaktivismi vormide edendamise eest

Eesti loomaõiguslased ja veganid eelistavad reeglina tänavaaktivismile pigem lobitööd ning sõna levitamist sotsiaalmeedia kampaaniate kaudu. Kuid tänu julgetele noortele aktivistidele jõudsid eelmisel aastal Eestisse mujal maailmas populaarsed aktivismivormid tõekuubik ja vigil. Mõlemad on rahumeelsed aktivismivormid, millega püütakse veganlust levitada ning tähelepanu pöörata loomade olukorrale. Nn vigil on The Save Movement´i  loodud meeleavaldus, kus tunnistatakse loomade viimast teekonda tapamajade juures ning jagatakse neile armastust. Tõekuubik on aga tänavaaktivismi vorm, kus maskides aktivistid näitavad möödujatele kaadreid loomade olukorrast tööstuses.

Eesti Vegan Seltsi toetaja ja vabatahtlik Helena Šegedin väsimatu panuse eest seltsi töösse

Helena Šegedin on aastaid toetanud seltsi tegevust ning vabatahtlikku tööga annetanud seltsi heaks lugematuid tunde. Seltsi jaoks on olulised kõik vabatahtlikud ja toetajad, kes aitavad järjekindlalt veganlust edendada ning seltsi tööd lihtsustada. Aitäh teile!

Koerake Svammi vahva koostöö eest veganluse levitamisel

Svammi on Eestist pärit varjupaigast päästetud koerake, kes elab praegu Islandil. Ta on voldiku „Sissejuhatus veganlusse“ kaanestaar. Ta aitab oma looga näidata, et kõik loomad on tundevõimelised olendid, kes väärivad õiglust ja kaastunnet.

Palju õnne kõigile tunnustuse saajatele!