Uudised

Munakanade heaoluga tegelev Nähtamatud Loomad: Dava Foodsis kanade õhupüssiga tapmine on vastuvõetamatu

laine uudised-laine
14. august 2019
Täna avaldati kaadrid Eesti suurimast puurikanalast, kus töötajad tapavad kanu õhupüssilaskudega. Kanade heaoluga tegeleva organisatsiooni Nähtamatud Loomad presidendi Kristina Meringu sõnul on tegu ebaseadusliku ja eelkõige väga julma loomade väärkohtlemisega, mis vajab selget hukkamõistu riigiametite poolt.

Kuna Eesti suurimas puurikanalas avastati kevadel inimtervisele ohtlik salmonellabakter, otsustati osa farmi kanadest gaasitades hukata. Kokku on farmis kuni 330 000 kana, haiguspuhangu tõttu hukati neist 55 000. Kuna osad linnud pääsesid puuride vahele liikuma, otsustati humaanse kinnipüüdmise asemel kasutada töödejuhi korraldusel õhupüssist tulistamist.

“Selline käitumine loomade suhtes on vastuvõetamatu. Lisaks sellele, et puurisüsteemides ei saa kanad väärikalt elada, näitavad kaadrid, et neilt võeti ka ära võimalus väärikale ja piinavabale surmale,” sõnas Nähtamatute Loomade president Kristina Mering, lisades, et Eesti Loomakaitse Liidu avalikustatud videod juhivad tähelepanu puurikanalate ebaeetilisusele laiemalt.

Veterinaaride läbiviidud uuringud on näidanud, et kanade puurispidamissüsteemis on suurem tõenäosus salmonella levikuks võrreldes puurivabade süsteemidega. Kuna kanu on puurisüsteemis kümneid tuhandeid väga kitsal alal puurides koos, suureneb ka haigustekitajate leviku tõenäosus. Ühes puuris on koos keskmiselt 60 kana ja ühe kana kohta on ca A4 suurune ruum. Sellest lähtuvalt on inimtervise huvides mõistlikum eelistada puurivabu mune.

Ruumikitsikusest tulenevalt tekivad puurikanadel psühholoogilised probleemid ning nad hakkavad üksteist ruumipuuduse tõttu nokkima. See tekitab nende õrnadele kehadele vigastusi. Samuti hõõruvad kanad kitsastes tingimustes elades vastu üksteist ning traatpuuri võret, mille tagajärjel nad võivad kaotada osa sulestikust.

Loomakaitseorganisatsioon Nähtamatud Loomad tegeleb farmiloomade kaitse ja heaolu parandamisega Eestis. Kaheaastase tegutsemisaja jooksul on organisatsioon suutnud veenda 40% Eesti jaesektorist loobuma puurikanade munadest aastaks 2025.

VAATA VIDEOT SIIT:  https://youtu.be/RYakiRE0Bd0

Liis Hainla

Loomakaitseorganisatsiooni Nähtamatud Loomad kommunikatsioonijuht
+372 5681 7072